Рідновірський інформаційно-аналітичний ресурс Головна Реєстрація Вхід
Головна » Статті » Суспільство

Білоруський соціалізм
Прес-тур, організований Посольством Республіки Білорусь в Україні, дав можливість з 20 по 23 листопада представникам українських ЗМІ, майже з усіх куточків країни, побачити на власні очі, як і чим живуть сусіди білоруси.

Кульмінацією прес-туру стала зустріч з Президентом Білорусі Олександром Лукашенком у круглій залі грандіозної за масштабами споруди (висота 72 м, загальна площа 112670 кв. м.) - Національної бібліотеки Білорусі. На тригодинній прес-конференції українські журналісти мали змогу поставити різноманітні запитання Президенту. У вступному слові Олександр Лукашенко зазначив: «Білорусам і українцям сам Бог велів бути разом: ми дуже близькі й схожі». Потім розповів про Білорусь та її місце у світі, висловився за створення союзної держави Білорусі та України, з якою б, на його думку, рахувалися. «Ми дуже багато могли б у світі виторгувати для своїх народів, бо це була би впливова держава», — сказав він. Стосовно вступу до СОТ білоруський Президент сказав, що цей вектор для країни є надто амбітним і поки що «ми туди не поспішаємо», але він не виключає такої можливості у майбутньому. Щодо заяв міжнародних експертів та спостерігачів, що в Білорусі править диктатор, то українські журналісти переконалися в інсинуаціях з цього приводу. На прес-конференції Олександр Лукашенко навіть пожартував стосовно виборів, що вони були сфальсифіковані. “За нас проголосували 93 %, а ми зробили 86 %. І знову вони не задоволені”. Є нарікання з боку міжнародних інституцій щодо відсутності свободи слова в Білорусі. Але якщо взяти свободу слова в Україні як практично єдине досягнення демократичної держави, то більшість українців поставить під сумнів такі пріоритети, порівнюючи їх з економічним зростанням та якістю життя. Побувавши в різних за статусом містах і селищах Білорусі, представники українських ЗМІ не зустріли на вулицях жодного бомжа, безпритульних дітей, бо таких там немає. Кожен робить свою справу: чисті вулиці, які ввечері освітлюються, безпечно ними ходити, знаючи, що ніяких маніяків чи інших злочинців не зустрінеш. Міліція стежить за порядком міста.

Медицина, як за часів розвиненого соціалізму в СРСР, безкоштовна, навіть за найскладніші діагностику, лікування, операції жодних доплат чи хабарів. Таке ставлення пояснюється просто — гідна зарплата як у лікарів, так і в медсестер та санітарок.

З-поміж країн СНД Білорусь зберегла своє лідерство в царинах медицини та освіти, випереджаючи у цих сферах багато розвинених країн. Якщо зробити порівняльний аналіз з цього приводу, то частка видатків на освіту в Білорусі становить 5,8 % ВВП, тоді як у Росії — 3,7 %, Україні — 4,6 %, Казахстані — 2,4 %, Японії — 3,7 %, Ірландії — 4,3 %, Канаді — 5,2 %.

Непогано в Білорусі йдуть справи і в медицині. Видатки на охорону здоров'я становлять $ 570 на особу. За цим показником вона з-поміж країн СНД на першому місці. Для прикладу, Росія на ці цілі витрачає $ 551, Казахстан — $ 315, Україна — $3 05. Білорусь також перша серед країн СНД з боротьби з дитячою смертністю віком до п'яти років. За даними міжнародних організацій, Білорусь досягла вражаючих результатів — стовідсоткового доступу своїх громадян до чистих джерел води, що нині не вдалося зробити жодній країні СНД. Позатим ще один показник, який свідчить про інтеграцію у світові глобальні процеси, це 167 користувачів інтернетом на кожну тисячу громадян. Це забезпечує їй перше місце в СНД. Для прикладу, в Росії, яка на другому місці — 111 користувачів на тисячу людей. Зрозуміло, що за чотири дні пізнати десятимільйонну країну практично неможливо, та й ще коли зважити на те, що організатори намагалися показати кращі підприємства українським журналістам. Водночас, хоч би як приховували чи оминали гірші об'єкти, все-таки загальне сприйняття життя білорусів позитивне. В країні порядок, працюють підприємства, створюються умови для розвитку бізнесу і залучення інвестицій. Щодо білоруських промислових та сільськогосподарських підприємств, то їхній статус переважно державний, про зазначив на прес-конференції Президент. Ми просто не стали продавати власність з молотка на відміну від України». Натомість існує 42 % підприємств роздержавлених, контрольними пакетами яких опікується Міністерство промисловості. У робітників та керівників зарплати високі, але такої як в Україні невиправдано завищеної різниці між окладами немає. В Білорусі зарплатня керівника більша в 4,5 разу за середню зарплату на підприємстві, яке він очолює. Тут наявний певний взаємозв'язок. Маєш бажання отримувати більше, розвивай підприємство, знижуй собівартість продукції, підвищуй зарплату робітникам і матимеш вищу платню.

Першим у Білорусі підприємством, яке показали українським журналістам, став радгосп-комбінат «Сож», де відгодовують 108 тисяч свиней. За рік отримують понад 12 тисяч тонн м'яса, а молока надоюють на рік з корови понад 8 тисяч літрів. Згідно з Президентською програмою відродження села, повинно бути збудовано 5 котеджів. На відміну від декларативних заяв української влади щодо «2006 — Рік села» білоруська комплексна програма «Відродження села» ефективно працює впродовж двох років. Результати вражають. Сільськогосподарські кооперативи вирощують, виробляють і переробляють продукцію тваринництва, рослинництва тощо. Будується комфортне житло в селах, яке може придбати кожен працівник господарства в кредит на 40 років під 5 %. Українські журналісти відвідали багато підприємств, дитячих, спортивних і медичних закладів, поспілкувалися з їхніми керівниками, робітниками та селянами.

Відомий «Белаз», який випускає гігантські кар'єрні автомобілі, на сьогодні за воював третину світового ринку. Найбільші з них — багатотонні вантажівки, які перевозять до 400 тонн, Мінський тракторний завод (МТЗ) із знаною назвою «Білорус» випускає близько 50 модифікацій тракторів, які експортуються у 56 країн світу. Кілька років тому завод випускав лише два види тракторів.

28 листопада в Мінську відбулася зустріч глав держав — учасниць СНД. У ній взяв участь Президент України, хоча його присутність на саміті до останніх днів була не визначеною. Відкрив засідання Президент Білорусі, привітав учасників саміту і відзначив, що «кожен білорус знав про сьогоднішній захід і готувався до нього». На думку Олександра Лукашенка, країни СНД взаємодіють в економіці, зміцненні гуманітарних зв'язків, боротьбі з тероризмом. Головне питання, яким переймається білоруський Президент — це енергетична безпека, що є не менш важливим питанням і для України.

Сергій ГАЙДУК,
заступник головного редактора часопису «Берегиня»


Джерело: http://www.viche-info.com/index.php?option=com_content&task=view&id=429&Itemid=6
Категорія: Суспільство | Додав: Богудан (21.01.2007) | Автор: Сергій Гайдук
Переглядів: 894 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вівторок, 26.11.2024, 09:28
Меню сайту
Категорії каталога
Світогляд [45]
Суспільство [39]
Влада [26]
Господарство [9]
Наука [29]
Події [28]
Творчість [11]
Розваги [0]
Офіційні папери [2]
Особи [22]
Промови [3]
Відгуки [9]
Форма входу
Наше опитування
Чи подобається Вам наш сайт?
Всього відповідей: 198
Пошук
Друзі сайту
Рунный посох: официальный сайт фестиваля славянских искусств Славянская Библиотека: книги, статьи, языческая музыка разных стилей, клипы языческих музыкальных коллективов, видео, ссылки, юзербары, Вече. Славянский информационный каталог Общество Белые Традиции
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
"Віче" © 2024Хостинг від uCoz