Рідновірський інформаційно-аналітичний ресурс Головна Реєстрація Вхід
Головна » Статті » Творчість

Українська традиційна писанка
Махиня Зінаїда Павлівна народилась в с. Білилівка Житомирської області в 1949 році.
Проживає в м. Києві. Захоплюється художньою писанкою і вишивкою 10 років. Брала участь в багатьох виставках народної творчості. Виставляла свої роботи в Деснянському районі м. Києва в 2000, 2001 році.
У м. Слов’янську Донецької області в санаторії „Слов’янськ” (2002 рік). В 2002 р. виставка для працівників Київ-Енерго м. Києва.
Виступ на радіо в мистецькій передачі 3 каналу.
2003 р. – виставка в Інституті Гідротехніки та Меліорації 2004 р. – виставка в м. Ружин Житомирської області.
2005 р. – брала участь у виставці „Буття Українців” в Українському домі.

Історія писанкарства


Звичай виготовляти писанки та крашанки виник на Україні давно, ще на зорі життя людини. Яйце – символ зародження життя, символ Сонця-весни, часка життєдайної та чарівної сили сонця. Є символом переходу з небуття в буття, відродженням природи, життя якої було скуте морозом, льодом і снігом, як пташеня скуте шкарлупою. З весною, із сонцем всі пташечки починають нести яєчка та висиджувати пташат. Та й сам жовток своїм кольором і формою нагадує Сонце.
Людина здавна наносила на шкарлупу чарівні магічні знаки ще тоді, коли писати не вміла. Найдавніші писанки 10-11 ст. до н. е. У давніх похованнях знаходять яйця з кераміки, слонової кістки, золота, срібла, бронзи. На поселенні Трипільської культури знайдене яйце глиняне – торохкальце. Хвилеподібний розпис на них-відтворює хвилі життя, а концентричні кола – сонце.
Для створення писанки необхідні: вогонь, вода, бджолиний віск. Для писанок відбирались яйця первісток (курей, що починали нестись). Писанка в народних віруваннях має чарівну силу, її дарують на показ пошани.

Символіка в писанкарстві


Безкінечник - знаменує нитку життя, вічність сонячного руху. Безкінечник на писанці не має ні початку, ні кінця. Символізує безкінечність і ритмічність руху води, життя, усього світу. Це символ є оберегом від злих сил, які, за повір’ям, одного разу потрапивши в цю безкінечну лінію, будуть вічно кружляти по ній і не зашкодять власнику писанки. 

Ромб – символ родючості, загальний символ жіночого начала в природі. Квадрат, поділений на частини з крапками є символом засіяного лану. 

Крапки – символ зерна, що проростає, або зорі, або зозулине яйце – символ весни. 

  Трикутник - у давні часи означав 3 виміри, 3 різні явища природи:

Вогонь – вода – повітря,
Грім – вода – земля,
Чоловік-жінка-діти.

Трикутник, обернений вершиною вгору, є сонячним і має символіку життя, вогню, символом чоловічої основи. Трикутник, обернений вершиною донизу, є символом, пов’язаним з Місяцем, жіночою основою, водою, символізує Велику Матір, Богиню-Рожаницю. 

Основне використання символу «трикутник» назва «40 клинців». 

Символи сонця, або солярні знаки – на писанках позначаються знаками у вигляді кола, кола с крапками, кола з хрестом усередині, кола з променями, а також у вигляді шести та восьмипроменевих розеток, зірок. Під назвою «Зірки» також зустрічаємо зображення Сонця, як найяскравішої зірки. „Сигма” – знак змії, символічне зображення бога підземного світу, що у вигляді блискавки викликає з хмари дощ. „Свастика”- у неоліті була умовним позначенням чотирьох сторін світу, символом бога Землі. Пізніше цей знак символізував Сонце, його рух протягом року.

Свастика – один із найдавніших знаків добра, побажання щастя, відвернення нещасть.

Дерево життя – зображення священного дерева життя, що корінням сягає підземного царства, а гілками – небесної сфери богів. Симетрія Світового дерева означає припинення хаосу,встановлення зв’язків між частинами світу. Дерево життя – символ дерева роду, де кожна квіточка позначає якогось родича, а всі разом – втілення родоводу певної людини. Найпростіше тричленне позначення дерева-сім’ї. Це – стовбур з трьома гілочками: батько, матір, дитина.

З символом „Дерево життя” тісно пов’язаний символ „Драбинка” . Драбинка – символ сходження до неба. Людина вірила, що драбинкою, як і деревом можна піднятись на небо.
Жіночі фігури на писанках – це зображення Великої Богині, що дарує життя на землі, є охоронницею всього живого на землі.

Дубовий листок – символ Перуна, бога чоловічої, сонячної енергії,розвитку, життя. Символ сили, захисту, довголіття, чоловічої мужності, вірності.

Рослинна символіка – стилізовані рослини хмелю, барвінку, винограду, маку. Зображення винограду – символ мудрості та безсмертя, маку-символ родючості. Яблуня та яблука, означають плодючість, любов, знання і мудрість. Барвінок – символ переходу людини з одного стану, етапу життя до іншого – народження, шлюб. Зображення квітів на писанках мають символіку обличчя діточок.

Олень, як і кінь, істота земна, і роги його асоціюються із земною рослинністю, яка щорічно відмирає і знову оживає. Тварина ця пов’язана із Сонцем. Згідно з давніми віруваннями, Сонце почергово перебуває як на небі, так і під землею, і саме олень на своїх рогах виводить Сонце на небо. Чудесний олень уявлявся героєм, що приносить людям світло, сонце, вогонь. Уже пізніше він став благодійником людей, істотою, що пов’язується із землеробством, ремеслами, знаннями. Олень також вважався провідником душ померлих, тому в давніх похованнях знаходять бронзові фігурки оленя. Кінь є символом чоловічої основи в природі, символом Сонця.

Зображення птахів на писанках. Птахи – істоти, що можуть найвище злетіти і наблизитись до світу богів. Птахи є символом вічності, безсмертної душі, божественного прояву, передвісники весни.

Риба – символ здоров’я, знак води, родючості, давній символ життя і смерті.


Джерело: http://www.viche-info.com/index.php?option=com_content&task=view&id=94&Itemid=12
Категорія: Творчість | Додав: Богудан (11.04.2006) | Автор: Зінаїда Махиня
Переглядів: 4314 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.5/2 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Субота, 04.05.2024, 11:23
Меню сайту
Категорії каталога
Світогляд [45]
Суспільство [39]
Влада [26]
Господарство [9]
Наука [29]
Події [28]
Творчість [11]
Розваги [0]
Офіційні папери [2]
Особи [22]
Промови [3]
Відгуки [9]
Форма входу
Логін:
Пароль:
Наше опитування
Чи подобається Вам наш сайт?
Всього відповідей: 198
Пошук
Друзі сайту
Рунный посох: официальный сайт фестиваля славянских искусств Славянская Библиотека: книги, статьи, языческая музыка разных стилей, клипы языческих музыкальных коллективов, видео, ссылки, юзербары, Вече. Славянский информационный каталог Общество Белые Традиции
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
"Віче" © 2024Хостинг від uCoz